Bezpieczeństwo konta

Nadchodzi Diablo 3, już niedługo wszyscy będziemy z pasją wgłębiać się w świat sanktuarium. Przydałoby się przy tej okazji pomyśleć o bezpieczeństwie swojego konta. Nie od dziś wiadomo, że konta graczy z gier Blizzarda padają ofiarą różnego rodzaju oszustwom. Nawet ja zostałem kiedyś okradziony w grze World of Warcraft, mimo że dobrze dbam o swój system to jakimś cudem ktoś włamał się na moje konto i ogołocił mojego Taurena Druida ze wszystkich cennych przedmiotów ;)

Nie zdarzyło by się to gdybym wtedy posiadał Blizzard Authenticatora. I właśnie od tego zabezpieczenia zaczynamy owy dział. Do wyboru mamy token w postaci breloka i darmową aplikację na telefon komórkowy.

Blizzard Authenticator

Moim zdaniem to podstawa. Każdy gracz, który chce mieć pewność, że jego konto jest dobrze zabezpieczone powinien zaopatrzyć się w to małe urządzenie. Działa ono bardzo prosto. To coś na wzór tokenów, których używa się do autoryzacji przelewów ze swojego konta bankowego, a tym przypadku, po prostu autoryzujemy swój dostęp do naszego konta Battle.net. Dzięki temu, poza standardowym hasłem (które może być w dużym stopniu narażone na kradzież, w zależności od tego jak się nim posługujemy i jak zabezpieczony jest nasz system operacyjny) mamy dodatkowe zabezpieczenie w postaci 6-cyfrowego unikatowego kodu. Kod ten generowany jest po przyciśnięciu przycisku na urządzeniu i każdy jest ważny tylko raz.

W ustawieniach działania Authenticatora na naszym koncie Battle.net mamy możliwość włączenia opcji, która spowoduje pytanie o kod przy każdym logowaniu się do gry. Domyślnie jest ona wyłączona, przez co o kod jesteśmy proszeni przy pierwszym logowaniu, a później w odstępie paru dni lub przy każdej próbie autoryzacji z innego komputera. Dlatego jest to opcja całkowicie bezpieczna, gdyż system Battle.netu zapamiętuje tylko nasze urządzenie na parę dni, a każde inne zapyta o kod.

Pod tym linkiem znajdziecie oficjalny FAQ Blizzarda dotyczący Authenticatora.

W postaci breloka możemy go kupić w Blizzard Store w cenie 9,99 euro, jednak tańsze i bardziej opłacalne oferty znajdziecie w polskich sklepach z kluczami do gier.

Blizzard Mobile Authenticator

Jest to aplikacja dostępna na telefony komórkowe i tablety. Dokładną informację na jakie telefony i systemy jest dostępna znajdziecie tutaj.

Aplikacja ta działa na takiej samej zasadzie co token w postaci breloka, jednak trzeba wspomnieć o tym, że potrzebuje ona połączenia z internetem.

Dla niektórych osób być może ta opcja będzie lepsza, gdyż jest darmowa. Jedyna wątpliwość jaka się nasuwa na myśl to co w przypadku gdy ukradną nam telefon? Jest to spory problem, ale da się go rozwiązać poprzez skontaktowanie się z Blizzardem i udowodnieniem swojej tożsamości.

Pod tym linkiem znajdziecie oficjalny FAQ Blizzarda dotyczący Mobile Authenticatora.

Alerty komórkowe

Jest to nowe usprawnienie zabezpieczenia konta. Po jego włączeniu w opcjach bezpieczeństwa konta wszystkie istotne zmiany na nim będą wysyłane nam w wiadomościach sms.

Ta nowa usługa pozwoli ci użyć telefonu komórkowego do:

  • Odblokowania swojego konta Battle.net
  • Odłączenia niechcianego tokena authenticator
  • Odzyskania nazwy swojego konta
  • Zresetowania swojego hasła

Oprócz tego możesz także włączyć alerty, aby otrzymywać bezpośrednio na swój telefon powiadomienia alarmujące o podejrzanej aktywności, zmianach haseł oraz zmianach w konfiguracji zabezpieczeń swojego konta.

Te wiadomości tekstowe są darmowym* i łatwym sposobem chronienia swojego konta przed nieautoryzowanym dostępem i zmianami!

Więcej informacji o Alertach komórkowych Battle.net i informacje na temat ich konfiguracji zajrzyj na stronę Alertów komórkowych Battle.net i do FAQ.

Zachęcam do obejrzenia wideo obrazowo prezentującego tę nową funkcjonalność :)